Bunker

Bunker je u odbrambeno vojno utvrđenje podešeno za zaštitu ljudi, naoružanja ili drugih vojno vrijednih materijala od bombi, granata ili drugih oblika napada. Bunkeri su uglavnom pod zemljom, u odnosu na bunkerirane zgrade koje su uglavnom iznad tla. Intenzivno su se koristili u toku Prvog i Drugog svjetskog rata, a za vrijeme Hladnog rata su objekti za naoružanje, komande i kontrolne centre i skladištenje (na primjer, u slučaju nuklearnog rata). Bunkeri se može se koristiti i kao zaštita od elementarnih i drugih prirodnih nepogoda. Rovovski (tranšejni) bunkeri su male betonske konstrukcije, djelomično ukopane u zemlju. Mnoge artiljerijske instalacije, posebno za obalnu artiljeriju , historijski su zaštićene velikim bunkerskim sistemima.[1]

Sjeverni ulaz u Cheyenne Mountain kompleks u Koloradu

Tipski industrijski bunkeri uključuju rudnička nalazišta, skladišne prostore za hranu, deponije za razne materijale, skladištenje podataka, a ponekad i skloništa za ljude. Kada je bunker u vidu zgrade, normalan položaj je ojačan podzemnim sanitarnim čvorovima i kupatilom, sa zidovima koji su ojačani vlaknima od plastike koji su neprobojni za granate. Zidovi bunkera su takvi da mogu skrenuti val obližnje eksplozije za sprečavanje ozljeda uha i unutrašnjih povrede ljudi koji su sklonjeni u bunkeru. Nuklearni bunker se također mora nositi i s podpritiskom koji traje nekoliko sekundi nakon prolaska udarnog talasa i blokiraju zračenja.[2][3][4][5][6][7][8]

Vrata bunker moraju biti najmanje jaka kao i zidovi. U bunkerema za boravak u produženom periodu, mora biti dostupna velika količine uređaja za ventilaciju ili klimatizaciju. Bunker se može uništiti veoma snažnim eksplozivima i bojeve glave zvane bunkerski razbijači.

Bunker na otoku Texel, u Nizozemskoj
  1. ^ Morale Division, Izd. (1945): The effect of bombing on health and medical care in Germany, vol. 65 series: Reports: European war, United States Strategic bombing survey. United States.
  2. ^ http://www.oism.org/nwss/s73p939.htm |title=App. D: Expedient Blast Shelters |publisher=Arnold Jagt |access-date=2010-06-10.
  3. ^ http://www.olive-drab.com/od_infweapons_flame.php Flame Thrower.
  4. ^ BACM Research, Izd. (2009): Vietnam War After Action Reports. BACM Research |page=263.
  5. ^ Davis T. C. (2007): Stages of emergency: Cold War nuclear civil defense. Duke University Press, ISBN 978-0-8223-3970-0.
  6. ^ http://books.google.com/books?id=WcdAe825xawC&lpg=PP1&pg=PA290#v=onepage&q&f=false 290.
  7. ^ Schneider R. H., Kitchen T. (2002): Planning for crime prevention: a transatlantic perspective, vol. 3, serija RTPI library edition. Routledge, ISBN 978-0-415-24136-6.
  8. ^ http://books.google.com/books?id=D67xQE95qT4C&lpg=PA87&pg=PA87#v=onepage&q&f=false 87.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search